P&D Bowls Association

Associate member of

Bowls England

Affiliated to

Bowls Hampshire

Add P&D to your favourites

 

Portsmouth & District

Bowls Association

Roll of Honour


External Honours

National & County

Gwyn Guy Trophy

Inter-Division

Champion of Champions

P&D Winners

P&D Inter-club

Rowland Cup


Championships

P&D Mens
Singles
U18's Singles
U25's Singles
Over 60's Singles
Pairs
Triples
Fours
P&D Mixed

Mixed Pairs

Mixed Triples
Mixed Fours

League Championships

League
Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Combination
Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5
Division 6

Afternoon Triples

Town League

District League
Combination
Secretary Singles

Ivan Robb Trophy

 
 

 

About this website

 

 
 

Portsmouth & District Bowls Association

P & D Mens Fours Championship

Winner's Rose Bowl Presented by J Smith

Runner's Up Cup Presented by

 
 
   
1927    
1928    
1929    
1930 J Rhodes, H Hunt, W Knight & R Winter Southsea Waverley
1931    
1932 Simpson, Sims, V Stanswood & E Parkes Star & Crescent
1933    
1934    
1935    
1936    
1937    
1938    
1939    
1940    
1941    
1942    
1943    
1944    
1945    
1946    
1947    
1948    
1949   Civil Service
1950   Priory
1951 W Knott, A brand, J Moss & W Mitchell College Park
1952 G Light, C Emerson, J Emerson & T Emerson  
1953 M Roberts, H Cripps, J Stainer & E Akehurst  
1954 C Broadhead, L Hapgood, T Walker & J Emerson  
1955 F Hayett, J Pearse, J Moss & W Young College Park
1956 R Easson, W Elderfield, H Elderfield & E Cheater Southsea Castle
1957 E Butterfield, A Rogers, F |Cooper & C Hearsay Cosham
1958 C Watts,T Jeans, G Hapding & E Phillips  
1959 N Chapman, W Symons, W Elderfield & H Elderfield  
1960 A Scott-Taylor, F Proter, H Mason & A Cook  
1961 R Parkin, G Pinsent, H Compton & J Emerson  
1962 A Whymark, W Hannaford, D Hishon & J Stainer  
1963 A Pervin, J Byng, F Neil & W John College Park
1964 P Butterfield, H Jones, J Hindley & F Cooper Cosham
1965 P Butterfield, H Jones, J Hindley & F Cooper Cosham
1966 P Butterfield, H Jones, J Hindley & F Cooper Cosham
1967 P Butterfield, H Jones, J Hindley & F Cooper Cosham
1968 R Parkin, A Byng, A Bendall & T Emerson  
1969 G Reeves, A Marchment, E Saunders & W Matthews Alexandra
1970 V Beresford, F Shell, D Driver & T Walker  
1971 C Watts, W Tomley, K Grout & R Lillington Star & Crescent
1972 R Dear, P Kemp, J Newton & R Pearse  
1973 G North, R Nightingale, L Hall & E Cooper Alexandra
1974 T Ford, J Balchin, R Scopes & R Street  
1975 L Ough, S Symes, N Russell & T Moore Milton Pk
1976 G Todd, W Rennie, K Leader & A Corbin  
1977 E Bennet, R McCue, R Kemp & P Kemp Rowner
1978 J Robinson, D Williams, L Emery & E Hall Moneyfield
1979 D O'Dell, J Greenwood, D Cousins & M Woolvin Priory
1980 L Norris, C Stroud, D Brittan & M Clark  
1981 G Pratt, K Newell, H Downton & D Dennis Civil Service
1982 P Pretlove, B Amps, D Knee & F Cooper Alexandra
1983 L Henderson, C Till, E Passaway & W Hicks Highbury
1984 I Mackenzie, J Bullock, R Scopes & D Miller Southsea Waverley
1985 S Johnston, M George, J Cummins & J Mackney Leigh Park
1986 J Brushwood, K Newell, H Downton & D Dennis Civil Service
1987 J Norman, D Bishop, W Charles & T Moore Alexandra
1988 J White, N Burr, R Hatherley & K Leader Leigh Park
1989 D Wilcocks, J Shirley, J Gardner & D Collins Gosport
1990 P Dedman, D Smith, J Gatt & J Cummins Leigh Park
1991 A Blackwell, J Brushwood, A Jones & L Compton Civil Service
1992 E Starks, F Middleton, B Gibbs & J Mackney Southsea Waverley
1993 G Pratt, D Brinicombe, C Gardner & C Hayward Civil Service
1994 C Cooper, R Reeves, G Moody & N Fairall College Park
1995 A Lewis, D Deacon, D Moore & S Hall Civil Service
1996 R Mantle, P Smith, K Newell & W Hicks Civil Service
1997 G Thomas, K Brown, P Bolter & R Gunter Hayling Island
1998 C Usmer, F Middleton, B Starks & I Mackenzie Southsea Waverley
1999 W Taws, J Thorpe, C Gardner & D Bishop Civil Service
2000 R Newell, D Baxter, J Farrar & T Moore Civil Service
2001 J O'Donnell, T Bailey, P Cummins & A Sprake Alexandra
2002 A Bloxham, K Allen I Perton & P Penn Bridgemary
2003 M Evans, F Midleton, B Starks & I Mackenzie Southsea Waverley
2004 W Taws, C Gardner, P Lawrence & P Penn Civil Service
2005 W Taws, C Gardner, D Baxter & G Pratt Civil Service
2006 D Gregory, J Amos, A Hurst & M Brown Milton Park
2007 B Reeves, R Philbrick, D Wildman & S Feilder College Park
2008 T Pullin, P Cowe, C Bailey & D Bishop Fareham
2009 T Pullin, P Cowe, T Cole & C Bailey Fareham
2010 S Moran, P Drewball, A Marchant & M Marchant Southsea Waverley
2011 I Mackenzie, B Starks, G Guy & B McCubbin Southsea Waverley
2012 B McCubbin, G Guy, I MacKenzie & B Starks Southsea Waverley
2013 S Dallimore, K Wright, M Leeson & M Edney Water Company
2014 P Cowe, M Hanson, D Thomas & M Dubb Fareham
2015 D Smith, M Wake, J Cooke & C Baggott Alexandra
2016 R Scottow, R Horler, C Friend & C Bailey Fareham
2017 M Leeson, N Scutt, J Cooke & C Baggott Alexandra
   
   
   
   
   
   
   

 

A line under the date indicates an archive entry showing competition draw for that year. Click date to view.

 

 

 

       

Coram leak free shower pods

Mira showers

Walk in bath

Disabled showers

Kubex shower pods